Gullbabici - Hayata Dair Herşey  
  #1  
Alt 06-02-2016, 06:59 PM
buse
 
Mesajlar: n/a
Standart VI. Mehmed

VI. Mehmed
Sultan Vahideddin


İslâm Halifesi
İki Kutsal Caminin Hizmetkârı


36. Osmanlı Padişahı


VI. Mehmed yada Sultan Vahideddin (Osmanlı Türkçesi: وحيد الدين, Vahîdüddîn, Mehmed-i Sadis) (d. 2 Şubat 1861, İstanbul – ö. 16 Mayıs 1926, San Remo). Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son sultanı ve 115. İslam halifesidir. Sultan Vahdettin'den sonra Padişahlık kaldırılmış, fakat İslam Halifeliği saltanatı Abdülmecit tarafından devam ettirilmiştir.


Şehzadeliği

Sultan Abdülmecid'in sekizinci oğlu ve kendisinden önce tahta geçen V. Murad, II. Abdülhamid ve V. Mehmed Reşad'ın küçük kardeşidir.
Çok küçük yaşta anne ve babasını kaybetti. Sultan Abdülmecid'in ikballerinden Şayeste Hanımefendi tarafından büyütüldü. Tahta geçiş sıralamasında çok aşağılarda olduğu için gözden uzak bir yaşam sürdü. Gençlik yıllarında gizlice medrese derslerini takip etmiş, bu özelliği ile tahta çıktıktan sonra kendisine arz edilen şer'i konulara müdahale edebilecek derecede yetkinleşmiştir.
İlk evliliğini bu dönemde, ablası Cemile Sultan'ın sarayında görüp beğendiği Emine Nazikeda Hanım ile yapmıştır. Cemile Sultan, çok sevdiği Nazikeda üzerine başka bir eş almaması şartı ile Vahdettin'in talebini kabul edeceğini bildirdiğinde ablasının şartını kabul etmesine rağmen, bu evlilikten dünyaya Sabiha Sultan ve Fatma Ulviye Sultan geldikten sonra doktorların tıbben bir daha doğum yapamayacağı bildirilmesi üzerine eşinin de rızasını alarak başka evlilikler yaptı. 1912'de tek oğlu Mehmet Ertuğrul dünyaya geldi.
Ağabeyi II. Abdülhamit'in uzun padişahlığı sırasında, Çengelköy'de mimar Alexandre Vallaury'ye yaptırdığı köşkünde münzevi bir hayat yaşadı. Diğer şehzadeler hakkında padişaha jurnal yazmakla suçlandı.
V. Mehmed Reşad tahta geçtiğinde, Sultan Abdülaziz'in oğlu Yusuf İzzeddin Efendi veliaht oldu. Yusuf İzzettin'in 1 Şubat 1916'da bir yurt dışı seyahatine çıkacağı gün henüz aydınlatılamayan bir şekilde intiharı üzerine Vahidettin veliahtlık makamına yükseldi. 1917 Aralık ayında yaveri Mustafa Kemal Paşa eşliğinde beş haftalık Almanya seyahatine çıktı. 3 Temmuz 1918'de Sultan Reşat'ın ölümü üzerine 57 yaşında tahta çıktı.
Tahta çıkışından kısa bir süre sonra şöyle dediği anlatılır:
"Ben bu makam için hazırlanmadım. Çocukluğumdan beri vücutça rahatsız olduğumdan layikiyle tahsil edemedim. Yaşım kemale erdi, dünyada bir emelim kalmadı. Biraderle hangimizin evvel gideceğimiz malum olmadığından bu makamı bekleyişte değildim. Fakat takdiri ilahi böyle teveccüh etti, bu ağır vazifeyi deruhde eyledim. Şaşmış bir haldeyim, bana dua ediniz.''VI. Mehmet (1916)
Padişahlığı

1918 yazında ordu ve donanmaya bir Hatt-ı Hümâyun göndererek Başkomutanlığı üzerine aldığını bildirdi. Devlet yönetiminde aktif bir rol alacağının işaretlerini vermişti ancak iki büyük sorunla karşı karşıya idi: bir yandan, bir felakete dönüşen I. Dünya Savaşı'nı en az hasarla sona erdirmek; öbür yandan, 1913'ten beri imparatorluğa egemen olan İttihat ve Terakki rejimine karşı bir siyasi alternatif oluşturmak. Tahta geçer geçmez, İttihat ve Terakki önderliğine muhalefetiyle tanınan Mustafa Kemal Paşa'yı Suriye Cephesi komutanlığına atadı.
8 Ekim 1918'de savaşın kaybedileceğinin anlaşılması üzerine Talat Paşa başkanlığındaki İttihat ve Terakki kabinesi istifa etti. Yerine Ahmet İzzet Paşa başkanlığında bir kabine kuruldu ve bu kabine savaşı bitiren Mondros Mütarekesi'ni 30 Ekim 1918'de imzalandı. Ahmet İzzet Paşa'nın "artçı" kabinesinin de sadece 25 gün süren iktidardan sonra istifası üzerine Padişah diplomat Ahmet Tevfik Paşa'yı 13 Kasım'da sadrazamlığa getirdi.


Türkiye'den ayrılışı ve sürgün yılları

VI. Mehmed İstanbul'dan ayrılırkenKurtuluş Savaşı 9 Eylül 1922'de İzmir'in Kurtuluşu ve 13 Ekim 1922'de Mudanya Mütarekesi ile sona erdi. Bu sırada İstanbul henüz İtilaf Devletlerinin askeri işgali altındaydı. 6 Ekim'de TBMM ordusunu temsilen Refet Bele komutasındaki bir askeri birlik İstanbul'a girdi. Bu günlerde basın organları Vahdettin'in aleyhinde geniş çaplı ve kamuoyunda etki yapan yayınlarda bulundular. Padişah Vahidettin'in Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları hakkında ölüm fermanı imzalamasının ve Milli Mücadele karşıtı tavırlarının, son padişahın vatan haini olduğunu açıkça göstermekte olduğunu düşünen halk arasında bazı gruplarca hakaret ve tehdit içeren gösteriler yapıldı.
Vahdettin'in 11 Nisan 1920 tarihli kararname ile başlayan girişimleri, "isyan" kavramının da ötesinde iç savaş girişimi olarak kabul edilmiştir.
Saltanatın Kaldırılması

1 Kasım 1922'de Türkiye Büyük Millet Meclisi, çıkardığı iki maddelik bir kanunla saltanatı kaldırdı. 4 Kasım'da son sadrazam Ahmed Tevfik Paşa istifa etti. 5 Kasım'da Refet Paşa, Babıali'deki bakanlıklara gönderdiği bir genelgeyle işlerine son verildiğini tebliğ etti. 17 Kasım sabahı Vahdettin, küçük oğlu Mehmet Ertuğrul ve hareminin mensuplarıyla birlikte Dolmabahçe Sarayından bir kayığa binerek Boğaziçi'nde demirlemiş olan HMS Malaya adlı İngiliz zırhlısı ile Malta'ya gitti.
İngilizler Vahdettin'in İngiltere'ye gelmesini kabul etmediği için devrik padişah bir süre Malta'da kaldı. 1922 sonunda Hicaz kralı Hüseyin'in daveti üzerine hacca gitti. 20 Nisan 1923'e dek Hicaz'da kaldı. İngiltere'nin baskısı üzerine buradan ayrıldı.
Bir süre İtalya'nın Cenova kentinde yaşadı. 11 Haziran 1923'te San Remo kasabasında kiralanan bir villaya taşındı. Bu dönemde başlangıç bölümünü kendi el yazısıyla yazdığı, kalan bölümlerini yakınlarına dikte ettirdiği anılarını kayda geçirmiştir.
Sürgünü ve vefatı

VI. Mehmed İstanbul'dan ayrılmadan önce, devletin bekâsı için Şeyhülislam Nuri Efendi'nin öncülüğünde son sadrazam Ahmed Tevfik Paşa ile dua ederken, 17 Kasım 1922.Kurtuluş Savaşı zafer ile neticelendikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi hükûmeti 1 Kasım 1922’de hilafet ile saltanatın ayrıldığını ve saltanatın kaldırıldığını bir kanun ile ilan etti. Vahdettin'in adı hutbelerden kaldırıldı. Bunun sonucunda Sultan Vahdettin 17 Kasım 1922 Cuma günü Dolmabahçe Sarayı'ndan Malaya harp gemisi tarafından alınıp Malta Adası’na götürüldü. Oradan Melik Hüseyin’in daveti üzerine Mekke'ye oradan da İtalya'daki San Remo şehrine giderek bu şehirde ikamet etti. Vahdettin 16 Mayıs 1926’da San Remo'da vefat etti. Cenazesi Şam'a getirilerek Sultan Selim Camiî kabristanına defnedildi.Ailesi

Eşleri

 1. Emine Nazik-Edâ Baş Kadın Efendi
 2. Seniye Inşirah Hanımefendi
 3. Şadiye Müveddet Kadınefendi
 4. Nevvare Başhanımefendi
 5. Nimet Nevzad Hanımefendi
Erkek çocukları

 1. Mehmet Ertuğrul Efendi
Kız çocukları

 1. Fenire Sultan
 2. Fatma Ulviye Sultan
 3. Rukiye Sabiha SultanNOTLAR


 • Abdülmecid ve Gül-İstü (Gülistan) Münîre Dördüncü Kadın Efendi’nin oğlu;
 • 1 Kasım 1922'de Saltanat lâğvedildi;
 • 17 Kasım 1922’de İstanbul’dan ayrıldı;
 • 16 Mayıs 1926’da Sanremo, İtalya'da sürgünde öldü.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08-06-2022, 05:22 AM
FrankJScott FrankJScott isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2022
Mesajlar: 589
Standart

For the person talking about meditacion kundalini yoga para el miedo, kriya yoga explained, kundalini yoga gurus in india, kriya yoga book in telugu, kriya yoga by swami yogananda (1930) pdf, kriya yoga book by paramahansa yogananda, I highly recommend this excellent kriya yoga meditation link or iniciacion al kriya yoga, lahiri mahasaya quotes, kriya yoga book by paramahansa yogananda, babaji kriya yoga bangalore, kriya yoga review, posturas kriya yoga pdf, on top of this high rated kriya yoga meditation forum and don't forget kriya yoga swami yogananda pdf, kriya yoga guru parampara, meditación para principiantes, escuela de kundalini yoga, best way to learn kriya yoga, kundalini yoga que significa, and don't forget this awesome kriya yoga meditation link which is also great. Also have a look at this best kriya yoga meditation blog and don't forget kriyas de kundalini yoga para la mujer, Swami Sri yukteshwar, meditación guiada, meditación kriya, meditación beneficios, kundalini yoga music youtube, as well as this useful kriya yoga meditation details as well as kundalini yoga youtube videos, what is kriya yoga by paramahansa yogananda, kriya yoga cursos, babaji maharaj images, babaji meaning, kriya yoga nach patanjali, not to mention recommended kriya yoga meditation info which is also worth a look. I also recommend this new kriya yoga meditation forum as well as kriya yoga iniciaciones, babaji kriya yoga in tamil pdf, que es kundalini yoga y sus beneficios, list of yoga sutras of patanjali, swami Yogananda, swami sri yukteswar giri, as well as this updated kriya yoga meditation blog and don't forget meditación beneficios, meditación kriya, kriya yoga libros pdf, yoga kundalini q es, kundalini yoga swami satyananda saraswati pdf, kriya yoga explained, and don't forget new kriya yoga meditation tips which is also great. Finally, have a look at this top rated kriya yoga meditation advice for good measure. Check more New Kriya Yoga Meditation Details 1db6917
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 08-11-2022, 04:35 PM
FrankJScott FrankJScott isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2022
Mesajlar: 589
Standart

To the man talking about private school, ehr software development, webapp, ian ferguson, relational database, emr software development, services, entrepreneur role, HTL, park management, seo moz, erp database development, ai, ml science, I can vouch for this hombolt for sports management software, movie management software, timeshare software, racial equality equity justice, timeshare, restaurant management software, oil and gas software, best school management software, website design and development, professional website development, travel and leisure, covid stories, food manufacturing, custom software, real estate development software, also. See More High Rated Hombolt Technology Site c7664f9
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 08-13-2022, 06:31 PM
FrankJScott FrankJScott isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2022
Mesajlar: 589
Standart

Menanggapi wanita bertanya tentang how to play lava game at home, how to pick up lava, lava slot jackpots 2022, Saya sangat merekomendasikan ini baru slot online domain or lava slot 3d model, can you mlg with lava, lava slot unlock, wild lava slot free, list of slot machines at talking stick casino, lava slot bay, lava slot 3d, dan juga ini luar biasa judi slot online forum di atas ini lava 500 slot, slot lava 009, lava 22 slot ???10???10, lava 56 slot, lava slot download, lava z61 motherboard price, lava slot jackpots 2022, di atas ini keren situs slot situs. Also have a look at lava cantina locations, lava a79 slot, lava game slot 789, lava slot not working, v slots head office, lava lava drink menu, 4 types of lava flow, and this peringkat tertinggi https://landscare.org/ domain di atas ini lava slot x17 sim, slot lava 009, lava pick up lines, one two diamond ft lava lava lyrics, lava cantina lineup, lava slot bay, lava slot 100???100, di atas ini terbaik situs slot situs untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya di atas ini lava slot pg 93, lava a79 slot, how to put a lava lava on, lava cantina locations, lava z66 sim slot, lava game slot ?????????, lava slot 1688, belum lagi ini baru slot online halaman yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini luar biasa slot gacor link di atas ini lava iris 46 sim card slot, lava lava hours, lava slot pg 93, one two diamond ft lava lava lyrics, lava slots, lava 879 slot, hot lava system requirements, belum lagi ini membantu landscare forum belum lagi ini iruna lava guard 2 slot, gaming slot machine manufacturers, lava lamp lava stuck at bottom, lava max slot, lava slots casino, lava gold slot, lava kub slot, bersama semua ini peringkat teratas slot gacor url yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini peringkat teratas judi slot online forum and lava slot big, lucky lava slot machine, lava 51 slot, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Awesome Accident Lawyer Info 86ccdc2
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

« V. Mehmed | - »
Seçenekler Arama
Stil
Forum Bilgilendirme Linkler
Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir.
buca escort bursa escort bursa escort güvenilir bahis kaçak bahis bahis siteleri canlı bahis türkçe bahis canlı bahis tuzla escort tuzla escort gaziantep rus escort seks hikayeleri gaziantep escort erenköy escort gaziantep escort malatya escort kayseri escort eryaman escort pendik escort tuzla escort kartal escort kurtköy escort kızılay escort kayseri escort seks filmi izle halkalı escort avcılar escort ankara escort etlik escort

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108